Angliai továbbképzés - riport Németh Gyöngyi tanárnővel

Németh Gyöngyi, iskolánk tanára, a művészeti iskolai ágazat vezetője, érdekes továbbképzéssel kezdte a tanévet. Erről faggattuk.

- Merre jártál?

- A dél-angliai Southamptonban voltam augusztus utolsó két hetében egy drámapedagógiai kurzuson, amit angol nyelvet vagy drámát tanító európai pedagógusoknak hirdettek meg.

- Ez nagyon rejtélyesen hangzik. Hogyan juthat el az ember ilyen távoli képzésre?

- Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által működtett Tempus Közalapítvány pályázatán nyertem, így ösztöndíjasként kapcsolódhattam be az uniós Comenius programba.

- Röviden vázolnád, hogy mi az a Comenius program?

- Ez egy európai akció. Célja, hogy hozzájáruljon a közoktatás minőségének fejlődéséhez, erősítse annak európai dimenzióját, illetve segítse a nyelvtanulást.
Kiemelten támogat néhány fontos célkitűzést, mint például a multikulturális környezetben történő tanulást, de céljuk között szerepel a hátrányos helyzetű csoportok támogatása is.

- Tehát pályáztál az egyik programjukra... és nyertél.

- Igen. Dráma az osztályteremben. Ez volt az egyik megpályázható kurzus címe. Naná, hogy felkeltette az érdeklődésemet! Nagyon kíváncsi lettem, hogy az anyaországban hogyan működik ma  ez a fajta képzés. A drámaoktatás ugyanis valaha Angliából indult.

- Gondolom, nem csalódtál...

- Valóban nem. A két hét alatt rengeteg különféle témát érintő foglalkozáson vehettem részt. Jó kis ötletgyűjteménnyel és új módszerekkel térhettünk haza. Azt azonban hozzáteszem, hogy a hazai drámatanításunkkal nyugodtan büszkélkedhetünk. Valójában nem láttam alapvető különbségeket.

- Kikkel voltál egy csoportban?

- Tizenhárman voltunk, nagyrészt angoltanárok. Sajnos drámatanárból volt kevesebb. A csoportunk spanyol, osztrák, horvát, litván, görög, francia, belga és magyar résztvevőkből állt. Szóval széles volt a paletta.

- Tartod a kapcsolatot velük?

- Persze. A horvát és a spanyol kollégával továbbra is kapcsolatban vagyunk és remélem maradunk.

- Van-e olyan élményed, ami kiemelkedik a sok közül?

- Nekem a legnagyobb érdekesség, hogy láthattam a híres londoni Globe színházban egy Shakespeare előadást, a VI. Henriket. De Bournemounth-ban a tengerpart vagy a winchesteri katedrális is maradandó élmény.

- Nyelvi nehézségek?

- Ajjaj... ez volt a legnehezebb. Nem vagyok nagy angolos, nekem ez jelentette a legnagyobb kihívást. Egész nap koncentrálnom kellett. Szörnyen el is fáradtam. De megérte.

- Tervezed-e az ott tapasztaltakat és tanultakat továbbadni valami módon?

- Természetesen. A színjátszó gyerekekkel biztos, hogy végigjátsszuk a tanult játékokat, és egy nyílt foglalkozást is tervezek a drámás módszerek iránt érdeklődőknek, ugyancsak a színjátszók közreműködésével.

 

Kíváncsian várjuk az új év új bemutatóit!

 

 

Napi ige

Iskolánk alapítványa

Testvériskoláink

Tehetségpont vagyunk

Örökös Ökoiskola vagyunk

Iskolánk Johannita védnökség alatt

Tudósítások iskolánkról

e-Igazgatótanács

Dominó Trans
Bethlen Alap
Nyitott ajtók
Cholnoky Kalendárium
Evangélikus Szeretetszolgálatért Alapítvány
Reményik
Szombathely Diakóniai Központ
Evangélikus Diakónia Magyarország
Evangelikus.hu
YS