Nevelés - oktatás
2012-03-07
2007 augusztusától működő iskolánkat egyházközségünk Reményik Sándor, kolozsvári születésű íróról nevezte el. Reményik élete, munkássága, nevelési törekvéseink, céljaink eléréséhez rengeteg értéket, példát kínál tantestületünk számára.
Munkásságát három fő tematikus csoportba sorolhatjuk:
- természeti,
- hazafias,
- istenes költemények.
E fenti felsorolásból kiindulva, iskolánk nevelési céljainak eléréséhez fő értéknek tekinti:
- a tudást, logikus gondolkodást, a természet szeretetét, ismeretét, megóvását,
- a hazaszeretetet, a nemzeti összetartozást, nemzetünk történelmének jó ismeretét,
- a hitet, Isten hitét, szeretetét, egymás szeretetét, megbecsülését, a keresztény értékek feltétel nélküli elfogadását.
Törekedünk a magas színvonalú, igényes nevelő-oktató munkára, mely leglényegesebb elemeit az alábbiakban foglaltuk össze:
- A hetet az evangélikus templomban ökumenikus szellemben tartott áhítattal kezdjük, melyen minden hétfőn 8 órakor, az iskola összes tanulója részt vesz. Az áhítaton közösen ráhangolódunk a hétre, énekléssel, imádsággal, megemlékezünk nemzetünk soron következő ünnepeiről, történelmi eseményeiről. Itt kerül sor hétről-hétre, a szép eredményeket elért, az ünnepségeken jól szereplő és egyéb pozitív tevékenységet végző tanulóink dicséretére, kiemelésére az iskola közössége előtt.
- Alsó tagozatban rugalmas, az iskolaotthonhoz hasonló nevelést-oktatást vezettünk be, melynek a lényege, hogy a gyermek a délutáni gyakorló, tehetséggondozó, felzárkóztató órákat azzal a pedagógussal végzi, aki délelőtt is a tantárgyat tanította. Így nem marad el a házi feladat, a pedagógus a gyerekekkel azt gyakorolja, ami a délelőtt nehezebben ment.
Mivel a kötelező órákat nem toljuk ki délutánra, a szülőknek módjuk van gyermeküket a család időbeosztásának függvényében több lépcsőben (kötelező órák után, ebéd után, gyakorló órák után, ill. szabadidős foglalkozások után) hazavinni.
- Felső tagozaton szaktantermi oktatást alakítottunk ki. Minden teremben az adott tantárgy szemléltetőeszközei mellett szakkönyvi állományt helyeztünk el. Az informatika szaktantermet korszerű számítógépekkel szereltük fel, kibővítettük internetes hálózatunkat, újonnan kialakított könyvtárunkban a sok szép könyv mellett korszerű számítógépek segítik a könyvtár látogatóinak munkáját, szórakozását. A felső tagozaton is működtetünk egy napközis csoportot, segítve a tanulást és a házi feladat megírását.
- Az iskolában kötelező jelleggel -órarendbe építve-, heti két órában tartjuk a hitoktatást (katolikus, református, evangélikus), ahol mindenki a felekezetének megfelelő foglalkozáson vesz részt.
- Különösen nagy hangsúlyt fektetünk az egyes tantárgyakon belül a keresztény értékek közvetítésére, a gyerekek jellemének formálására. Igyekezünk szeretetteljes légkört teremteni, hogy a gyerekek örömmel, félelem nélkül járjanak iskolába.
- Mind az alsó, mind pedig a felső tagozaton nagy hangsúlyt fektetnünk a tehetséggondozásra és a fejlesztésre. Célunk, hogy minél több gyermeket sikerélményhez juttassunk. A különböző versenyeken, megmérettetéseken, rendezvényeken nem feltétlenül a kimagasló eredmény elérése az iskola elvárása tanulóitól és a felkészítő pedagógusoktól, hanem a tisztességes helytállás. Fontos a lelkiismeretes munka, mely sikerélményhez, rutinhoz juttatja tanulóinkat. Meggyőződésünk, hogy minden gyermekben fellelhető valamilyen képesség, tehetség, melyet fejleszteni, gondozni lehet.
- Tehetséggondozással, korrepetálással, versenyfelkészítéssel és a különböző szakkörökkel segítjük tanulóinkat, hogy választásuknak megfelelő középiskolába nyerjenek felvételt.
- Iskolánk a Tehetségpont hálózat regisztrált tagja.
- Iskolánkban két idegen nyelv alapjainak elsajátítására van lehetőség. Leendő elsőseink az angol és a német nyelv közül választhatnak. Az idegen nyelv ilyen korai oktatását az életkori sajátosságoknak messzemenően megfelelő módszerek alkalmazásával végezzük. Felső tagozaton lehetőség nyílik a választott nyelv tanulását emelt szinten folytatni. A második idegen nyelvből középiskolai előkészítő foglalkozásokat szervezünk.
- „Megelevenedő tananyag” programunk célja az élményszerű tanulás. A tantervi előírások tartalmi és időrendi követelményeit figyelembe véve hagyományőrző egyesületek, egyéb szervezetek,
intézmények bevonásával elevenítjük meg a tananyagot. A foglalkozások nagyon népszerűek a gyerekek körében.
- A mindennapi testnevelés keretében a gyerekek ízelítőt kaphatnak különböző sportágakból. A foglalkozásokat a sportegyesületek szakembereinek közreműködésével tartjuk.
- Nagy hangsúlyt fektetünk ara, hogy az iskola által kínált délutáni szabadidős foglalkozások tartalmasak, érdekesek, sokszínűek legyenek. A széleskörű kínálat elsődleges oka, hogy minden diákunk tudjon választani őt érdeklő, hozzá közelálló foglalkozást, ezzel is színesítve diákéveit.
- Művészeti iskolánk is színes kínálattal várja leendő növendékeit.
A művészeti iskola tanszakjai:
- képzőművészet,
- néptánc,
- játékos gyermektánc,
- színjáték,
- zene /fúvószene, hegedű, zongora és szintetizátor/
A művészeti tanszakokon sikeres vizsgát tett tanulóink bizonyítványt kapnak.
Tanulóink étkeztetését saját konyhánkkal oldjuk meg, iskolánk hangulatos, családias ebédlőjében.
Iskolánk a Johannita Rend védnöksége alá tartozik. Segítségükkel már eddig is sok tárgyi és anyagi támogatáshoz jutottunk.